Sprawdzone sposoby na walkę z uzależnieniem od alkoholu

Dzisiejszy świat przepełniony jest chorobami, Wrodzone czy nabyte z którymi musimy się borykać i walczyć to dla wielu codzienność, ale są również nałogi które także klasyfikuje się jako choroby. Jedną z takich chorób jest właśnie alkoholizm. Choroba ale i problem społeczny utrudniający funkcjonowanie oraz relacje międzyludzkie. W tym tekście postaramy się przybliżyć Wam kilka  sposobów które pomogą Wam w walce z tą chorobą. 

Alkoholizm – co to jest ? 

Alkoholizm jest problemem polegającym na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Osoba taka zaczyna zaniedbywać rodzinę, pracę a także samego siebie gdyż liczy się tylko przyjęcie kolejnej dawki napoju wysokoprocentowego. Utrata tej kontroli grozić może chorobą zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu danej osoby. W takim przypadku nie rzadko niezbędna może okazać się pomoc lekarska oraz wsparcie najbliższych bez których wyjście z nałogu może okazać się niemal niemożliwe. 

Domowe sposoby leczenia.

Ważne jest rozpoznanie w przypadku danej osoby, w jakim stopniu jest ona uzależniona od alkoholu. W przypadku osób które sięgają po alkohol bardzo często z konkretnego powodu, wystarczająca może okazać się pomoc najbliższych oraz zmiana diety czy stylu życia, Chwytając alkohol w celu rozluźnienia lub poprawy samopoczucia, nie rozwiązujemy swoich problemów. Lepszym wyjściem może okazać się uprawianie ulubionego sportu, znalezienie wciągającego hobby czy działalność w jakiś klubach pomagających skierować myśli w inną stronę niż używka. Zmiana diety również może pomóc gdyż mięso czy słodycze nasilają u takich osób chęć sięgnięcia po wysokoprocentowe napoje.

W cięższych wypadkach skuteczne okazują się zioła, które hamują metabolizm alkoholu w organizmie. Część z nich dostępna jest bez recepty i po ich zażyciu u osoby pijącej, występują ciężkie wymioty oraz bóle. Dostępne są także zioła, które spowalniają metabolizm alkoholu przez co dłużej utrzymuje się w organizmie i zmniejsza chęć sięgnięcia po kolejną dawkę, a jednocześnie hamuje rozkład dopaminy, który poprawia nastrój w trakcie picia. Takie rozwiązania sprzyjają leczeniu uzależnienia od alkoholu, jednakże nie każdą walkę można jednak wygrać domowymi sposobami.

Walka z alkoholizmem 

W wielu przypadkach konieczna może okazać się ingerencja osób trzecich. Bardzo ważne w przypadku takich osób jest uświadomienie sobie istniejącego problemu oraz zrozumienie przyczyn które go do tego pchnęły. Osoba uzależniona bowiem nie zdaje sobie sprawy z problemu i za wszelką cenę stara się udowodnić wszystkim że takiego problemu wcale nie ma. W takich przypadkach niezbędna okazuje się pomoc psychologa oraz grup wsparcia. Istnieje wiele takich miejsc i jednym z nich może być na przykład http://przedwiosnie-terapie.pl/  Psychoterapia ma pomóc w walce z sobą samym oraz problemami jakie mamy które pchają nas po kolejną dawkę nałogu. Od pewnego czasu na półkach aptecznych pojawiają się leki pomocne w walce z alkoholizmem, ale także coraz częściej w walce tej pomagają leki antydepresyjne, które poprawiając nastrój zmniejszają chęci sięgnięcia po wysokoprocentowe napoje.

Bardzo kontrowersyjną metodą walki jest tak zwana wszywka alkoholowa która blokuje enzym odpowiedzialny za wchłanianie alkoholu. Prowadzi to do występowania wymiotów, bólów, metalicznego posmaku czy nawet nasilonego strachu przed śmiercią już w kilkanaście minut po zażyciu dawki alkoholu. Jest najczęściej stosowana w połączeniu z terapią uzależnień. 

Alkoholizm to choroba która dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale ma też bardzo duży wpływ na osoby z jej środowiska. Najbliżsi oraz rodzina cierpią przez nią często bardziej niż sama osoba chora. Ważne jest więc by jak najszybciej zdiagnozować występujący problem i starać się pomóc tej osobie w sposób jak najbardziej skuteczny.

Psychologia Portal

Serwis internetowy poświęcony psychologii człowieka. Przyjęliśmy konwencję łączącą typowego bloga z portalem informacyjnym i liczymy na to, że wzbudzimy i jednocześnie zaspokoimy Twoją ciekawość!

Zostaw komentarz

pięć × 4 =