Jak wzmocnić samoocenę u nastolatka?

Okres dorastania to często czas wzmożonej emocjonalności u młodych osób

Wiek nastoletni, czas dorastania często wiąże się z okresem wzmożonej emocjonalności u młodego człowieka. To właśnie rodzice, znajomi, środowisko bardzo intensywnie wpływają na postrzeganie rzeczywistości przez niego. Nie zawsze jednak młody człowiek potrafi poradzić sobie ze światem realnym. Wiele problemów urasta do rangi nierozwiązywalnych, co w konsekwencji może prowadzić do w zaniżonej samooceny, stanów lękowych, a nawet depresji. Depresja wśród młodych osób może objawiać się w różny sposób. Wśród wielu badań psychologów często przewijającym się czynnikiem stresogennym jest szkoła.  Wśród sporej części osób młodych, u których stwierdzono stany depresyjne dodatkowym czynnikiem potęgującym sytuację były różnego rodzaju używki, które negatywnie wpływały na ocenę rzeczywistości.

Pomoc psychologa dla młodzieży jest możliwością pracy nad samooceną młodego człowieka

Kiedy więc problemy się nasilają, rodzice i środowisko nie są w stanie obiektywnie spojrzeć na sytuację. Wówczas warto sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem tego rodzaju sytuacji jest możliwość skorzystania z usług psychologa dla młodzieży w Warszawie. Często to właśnie w dużych miastach młodzi ludzie czują się osamotnieni i niezrozumiani, dlatego potrzebna jest właśnie osoba z zewnątrz, która bez związku emocjonalnego z pacjentem, będzie mogła ocenić jego stan i wskazać sposoby radzenia sobie z obecną sytuacją.

Rozwój nauk humanistycznych, społecznych w tym psychologii właśnie, pozawala w dzisiejszych czasach stworzyć kadrę wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadając wiedzę i niezbędne umiejętności, będą mogli pomóc przepracować wiele kwestii. Stolica Polski jest też takim miejscem na mapie kraju, gdzie wiele jednostek szuka pomocy, dlatego w wielu dzielnicach można znaleźć specjalistów. Psycholog w Warszawie na Żoliborzu także jest tego rodzaju placówką, gdzie można znaleźć pomoc. Niska samoocena wielu młodych ludzi często spowodowana jest różnicami statusu społecznego między rówieśnikami, poziomem życia między nastolatkami, dostępem do dodatkowych płatnych zajęć, wyjazdami na zagraniczne wakacje czy też zamożnością poszczególnych rodzin.

W takim przypadku właśnie potrzebny jest specjalista psycholog depresja w Warszawie jest na tyle poważnym tematem, że nie należy go bagatelizować. Pomoc psychologa pozwoli młodemu człowiekowi odbudować pewność siebie, dostrzec jego własne atuty, pozwoli zwrócić uwagę na jego zalety oraz uzdolnienia. Pozwoli także uwypuklić te elementy, które świadczą o wyjątkowości jednostki na tle innych i spróbuje przejść proces pracy z nastolatkiem, do momentu aż będzie potrafił dostrzec swoje mocne strony oraz będzie świadomy siebie samego. Spotkania z psychologiem pozwolą także popracować nad emocjami, nieco się wyciszyć i nauczyć się jak dawać sobie radę ze złością, często niepohamowanymi jej napadami oraz z bezsilnością młodych osób nieposiadających odpowiednich narzędzi, jak sobie radzić w sytuacjach stresowych.

Psychologia Portal

Serwis internetowy poświęcony psychologii człowieka. Przyjęliśmy konwencję łączącą typowego bloga z portalem informacyjnym i liczymy na to, że wzbudzimy i jednocześnie zaspokoimy Twoją ciekawość!

Zostaw komentarz

8 + 20 =