Jak przygotować dziecko na przeprowadzkę do innego miasta?

Przeprowadzka do innego miasta jest niezwykle stresującym wydarzeniem dla całej rodziny. Oprócz oczywistego podekscytowania nowym mieszkaniem czy domem, pozostaje także wiele trosk i powodów do niepokoju. Są one związane z różnymi aspektami funkcjonowania – dla dorosłych przede wszystkim obawy i niepokoje związane są z nowym miejscem, nową pracą i innym towarzystwem. Dla dzieci również przeprowadzka jest bardzo stresującym wydarzeniem. Również kilkulatek czy nastolatek musi przygotować się na życie i funkcjonowanie w zupełnie innej rzeczywistości. Musi zderzyć się z wizją nowej szkoły czy przedszkola, nowymi kolegami i koleżankami, innymi nauczycielami i wieloma różnymi aspektami, które są obce oraz często bardzo przerażające.

Aby przygotować dziecko do przeprowadzki do nowego miejsca, warto od samego początku nie okłamywać go na ten temat. Nie powinno się zbywać dziecka z pytaniami, a być wręcz bardzo otwartym – dla wielu dzieci pozytywny skutek uzyskuje się za pomocą oswojenia go z tematem. Dlatego też powinno się jak najwięcej z dzieckiem rozmawiać, wdrożyć go (oczywiście stosownie do możliwości oraz wieku pociechy) w przygotowania go do przeprowadzki. Takie zachowanie nie tylko wzmacnia u dziecka zachwiane w momencie przeprowadzki poczucie własnej wartości i przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, ale także rysuje widmo przeprowadzki jako coś pozytywnego i wyczekiwanego.

Z młodszym dziecka warto jest także odwiedzić miejsca w których będzie on przebywał – mowa tutaj przede wszystkim o przedszkolu czy szkole. Pozwoli to opanować lęk oraz poznać wstępnie nowe osoby. Dzięki temu dziecko nie będzie lękliwe w momencie pierwszego dnia w nowym miejscu – o ile to możliwe warto jest początkowo oddać dziecko na tylko 2-3 godziny do przedszkola, a potem stopniowo zwiększać czas w placówce.

Bez względu na wiek, warto jest szczerze rozmawiać z dzieckiem na temat tego rodzinnego wydarzenia. Można także mówić o swoich obawach i troskach, co uświadomi dziecku, że nie tylko ono jest przerażone i pełne lęku w konfrontacji z nowym miejscem zamieszkania.

Psychologia Portal

Serwis internetowy poświęcony psychologii człowieka. Przyjęliśmy konwencję łączącą typowego bloga z portalem informacyjnym i liczymy na to, że wzbudzimy i jednocześnie zaspokoimy Twoją ciekawość!

Zostaw komentarz

10 + 9 =