Jak powiedzieć dziecku o śmierci bliskiej osoby?

Często unikamy rozmów z dziećmi na temat śmierci. Uważamy, że jako tak młode istoty nie są w stanie pojąć, że przychodzi w życiu człowieka czas w którym musi odejść na inny świat. Często zdarza się to przedwcześnie i stajemy przed bardzo trudną decyzją, w jaki sposób przekazać dziecku tą tragiczną wiadomość. Wszystko zależy od psychiki dziecka, która po otrzymaniu tak katastrofalnej informacji może przeżyć szok. Trzeba odpowiednio szybko ustalić, często przy pomocy psychologa w jakiej formie przedstawić dziecku fakt o śmierci bliskiej osoby.

Musimy nastawić się, że dziecko po otrzymaniu od nas smutnej nowiny może na nią zareagować w najróżniejszy sposób. Dlatego informacje zawsze powinien przekazywać dziecku ktoś z pozostałych mu bliskich. Nie powinno się jednak z tym długo zwlekać ponieważ nasi najmłodsi prędzej czy później zaczną sami pytać o zmarłą osobę z którą długo nie mają kontaktu. Takie ociąganie się może spowodować bunt u dziecka, które poczuje się oszukane ponieważ stwierdzi, że chciano przed nim zataić prawdę. Warto przygotować sobie przed taką rozmową plan na kilka możliwych reakcji dziecka . Nie możemy dać się zaskoczyć a już na pewno nie możemy się przy dziecku rozkleić. Trzeba pokazać w takiej rozmowie, że mimo straty bliskiej osoby jest ktoś w kim dziecko znajdzie oparcie w tych ciężkich chwilach. Bo niewątpliwie takie będą. Nawet jeżeli wydaje nam się, że młodzieniec przyjął to ze spokojem i tak będzie mu z tym niewątpliwie ciężko.

Często jednak nie warto nakreślać naszemu maluchowi brutalnego stanu rzeczywistości po prostu mówiąc mu bez owijania w bawełnę jak jest. Zdarza się, że przekazanie dziecku wiadomości o śmierci bliskiej osoby w sposób dla nas abstrakcyjny może przynieść lepszy efekt. Dobrym pomysłem jest powiedzenie, że nasza najukochańsza zmarła osoba znajduje się teraz w lepszym świecie i jest przy nas ciągle w naszym sercu oraz, że cały czas nad nami czuwa.

Jak widać sposobów na powiedzenie dziecku o śmierci bliskiej osoby jest wiele i musimy znaleźć złoty środek aby wiadomość ta została odebrana w jak najłagodniejszy sposób.

Psychologia Portal

Serwis internetowy poświęcony psychologii człowieka. Przyjęliśmy konwencję łączącą typowego bloga z portalem informacyjnym i liczymy na to, że wzbudzimy i jednocześnie zaspokoimy Twoją ciekawość!

Zostaw komentarz

jeden × 3 =