
Relacje międzyludzkie towarzyszą nam przez całe życie. Kontakty z innymi zapewniają nam wsparcie emocjonalne, pomagają się odprężyć i zachować psychiczną równowagę. Jak budować dobre relacje? Skup się na swoim nastawieniu. Jeśli jesteś otwarty i chcesz nawiązać nową relacje, twój rozmówca to wyczuje. Postaraj się ufać ludziom, nie zakładaj, że ktoś ma złe intencje. Oczywiście nikt nie mówi tutaj o stuprocentowej otwartości i zaufaniu. Na wszystko przyjdzie czas. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, poszerzając stopniowo swoją strefę komfortu. Pierwsze wrażenie jest ważne, ale nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Jeśli nawet wiesz, co lubi twój rozmówca, nie staraj się upodobnić do niego na siłę. Dużo lepiej sprawdzi się szczere zainteresowanie bliskimi dla niego tematami. W miarę jak relacja będzie się rozwijać, możesz pytać o coraz bardziej prywatne sprawy. Aby sprowadzić, czy ktoś faktycznie ci odpowiada, postaraj się spędzać z tą osobą czas w różny sposób. Dzięki temu przekonasz się, jak reaguje kiedy nie ma czasu na myślenie i tworzenie kreacji własnej osoby.
Bądź szczery i autentyczny. Kłamstwo i udawanie prędzej czy później wyjdą na jaw, a wtedy relacja może poważnie na tym ucierpieć. Wykazuj zainteresowanie. Jeśli masz ochotę na kontakt, pokaż to. Pamiętaj o rzeczach ważnych dla drugiej strony. Telefon z pytaniem o egzamin, nową pracę, zdrowie psa, albo wizyta z ulubioną herbatą lub winem z pewnością wzmocnią więź między wami. Postaw na szczerą komunikację. Mów o swoich potrzebach i oczekiwaniach, słuchając odpowiedzi drugiej strony. Jeśli nie wiesz, co ktoś miał na myśli, używając na przykład zwrotu ‚Nie jestem pewien, ale wyjdę mi się, że chciałeś powiedzieć…’ Dzięki takiej parafrazie będziemy mogli sprawdzić, czy na pewno dobrze się zrozumieliśmy. Akceptuj innych ludzi. Nikt nie mówi, że masz się z nimi zgadzać, ale uszanuj to, że mają własne zdanie. Staraj się nie oceniać. Oczywiście, jeśli jesteś z kimś bardzo blisko, możesz pozwolić sobie na osobiste uwagi. Jednak nawet wtedy pokazuj, że oceniasz postępowanie, a nie konkretną osobę. Dzięki temu ludzie będą się czuli swobodnie w twoim towarzystwie.
Psychologia Portal
Serwis internetowy poświęcony psychologii człowieka. Przyjęliśmy konwencję łączącą typowego bloga z portalem informacyjnym i liczymy na to, że wzbudzimy i jednocześnie zaspokoimy Twoją ciekawość!