Jak budować szczery i trwały związek?

Osobie z niskim poczuciem własnej wartości będzie trudno budować szczery i trwały związek. Dlatego każdą udaną relację stworzymy wtedy, gdy będziemy pewni siebie i zadowoleni z życia.

Jak budować szczery i trwały związek?

Zwracaj się do partnera z szacunkiem

W relacjach ze współpracownikami, dalszymi członkami rodziny lub sąsiadami dbamy o kulturę osobistą i staramy się nikogo nie urazić. To w bliskich relacjach najwięcej od siebie nawzajem oczekujemy, a jednocześnie pozwalamy sobie na raniące sformułowania. Wolimy kogoś krytykować i obwiniać, zamiast powiedzieć szczerze o swoich uczuciach. W efekcie dochodzi do konfliktu i chowania urazy, obie strony czują się niezrozumiane. Aby tego uniknąć, stosuj komunikaty „JA”, czyli mów o tym, co czujesz, zamiast oceniać partnera i jego intencje.

Mów o swoich potrzebach i oczekiwaniach

Często mamy sprecyzowane oczekiwania w stosunku do partnera. Chcemy, by został z nami w domu, gdy mamy grypę, pomógł w opiece nad dzieckiem lub przyłączył się do domowych obowiązków. Problem pojawia się wtedy, gdy nie mówimy wprost o swoich oczekiwaniach, ale obrażamy się i czujemy zaniedbywani, gdy partner się z nich nie wywiązuje. O wiele łatwiej byłoby mu okazać nam troskę i uczucia, gdyby wiedział, na czym nam w związku zależy. Dla niektórych będą to prezenty i niespodzianki, dla innych spędzanie razem czasu, a dla jeszcze innych wyświadczenie drobnych przysług.

Nie zakładaj, że wiesz, co partner myśli

Często wyciągamy pochopne wnioski na temat zachowania partnera. Gdy milczy, wydaje nam się, że jest o coś zły, gdy tak naprawdę może mieć problemy w pracy. Gdy się złości, czujemy się odrzuceni i niekochani, a jego reakcja może być próbą wyznaczenia granic i zadbania o swoje potrzeby. Nigdy nie mamy pewności, jakie są intencje drugiej osoby, dopóki o to nie zapytamy. Jej uśmieszek wcale nie musi oznaczać, że z nas drwi, ale że coś ją rozbawiło i właśnie sobie o tym przypomniała.

Osoby, które myślą o sobie źle, przypisują złe intencje partnerowi, by potwierdzić swoje niskie mniemanie o sobie. Aby przyjmować miłość, trzeba wierzyć, że jesteśmy warci miłości.

Psychologia Portal

Serwis internetowy poświęcony psychologii człowieka. Przyjęliśmy konwencję łączącą typowego bloga z portalem informacyjnym i liczymy na to, że wzbudzimy i jednocześnie zaspokoimy Twoją ciekawość!

Zostaw komentarz

3 × 2 =