Bunt przedszkolaka – jak sobie z nim radzić?

W poradnikach dla rodziców często możemy przeczytać o buncie dwulatka. Jego faktyczną przyczyną jest rozwój poczucia autonomii u dziecka. Jest to zdrowy etap rozwoju, jednak rodzice, którzy próbują narzucać swoją wolę dziecku, prowokują je do buntu. To nie sam bunt stanowi problem, on jest tylko symptomem.

Bunt przedszkolaka – jak sobie z nim radzić?

Wykaż zrozumienie dla dziecięcych potrzeb

Skoro dziecko chce samo decydować o sobie, pozwól mu na to, wtedy nie będzie miało potrzeby buntowania się. Chce założyć różową, a nie białą koszulkę? Niech to zrobi. Woli rajstopy zamiast skarpet? Czemu nie? Chce płatki śniadaniowe zamiast kanapek? Pozwól mu decydować o sobie.

Wspieraj dziecko, gdy nie potrafi czegoś zrobić

Dwuletnie dzieci często chcą robić wszystko same, ale nie wszystko potrafią zrobić i nie wszystko mogą zrobić, np. kroić bułkę ostrym nożem. W takiej sytuacji należy wykazać zrozumienie dla pragnień dziecka: „Chciałbyś sam pokroić bułkę, może zrobimy to razem? Złap moją dłoń, którą kroję.”

Bunt dwulatka czy nieumiejętność panowania nad emocjami?

Często przytaczaną sytuacją jest maluch, który w centrum handlowym rzuca się na podłogę, kopie, płacze i krzyczy. Rodzice często myślą, że w ten sposób chce nimi manipulować. Jednak dzieci zawsze się starają najbardziej, jak mogą. Jeśli jakaś sytuacja je przerasta-na przykład nadmiar bodźców, brak możliwości spełnienia pragnienia, np. o nowej zabawce, dochodzi do niekontrolowanego wybuchu. Wielu rodziców w takim momencie oczekuje, że dziecko się uspokoi lub wymierzają mu karę, co tylko pogłębia frustrację i rozpacz dziecka. W takiej sytuacji należy delikatnie przytrzymać dziecko i wyprowadzić je ze sklepu, mówiąc do niego łagodnym głosem.

Bunt przedszkolaka wynika z tego, że rośnie jego potrzeba autonomii, a rodzice wciąż chcą narzucać mu swoją wolę. Niekiedy wynika z nieumiejętności wykonywania pewnych czynności, panowania nad emocjami i radzenia sobie z nadmiarem bodźców. Zamiast pokazywać dziecku, kto tu rządzi, zostaw mu przestrzeń na samodzielność.

Psychologia Portal

Serwis internetowy poświęcony psychologii człowieka. Przyjęliśmy konwencję łączącą typowego bloga z portalem informacyjnym i liczymy na to, że wzbudzimy i jednocześnie zaspokoimy Twoją ciekawość!

Zostaw komentarz

dziewięć + 5 =